مقدمه‌ای بر هنر هوش مصنوعی Aiart
هنر اصیل یا هنر غیر اصیل!
نخستین همکاری مشترک نقاش و هوش مصنوعی.

اصالت همیشه یکی از سنگ‌های بنیادین دنیای هنر بوده است.

اصالت و انحصار نه‌تنها در زندگی هنرمندان، مجموعه‌داران هنری و گالری‌ها - بلکه بین دوستان و عزیزان، نیز نقش اصلی دارد. خواه در جستجوی قطعه مناسب برای تزئین فضای خود باشیم، خواه بخواهیم دوستی را برای همنشینی انتخاب کنیم. هرچه منحصربه‌فردتر، والاتر، هرچه بااصالت‌تر و بافضیلت‌تر، گران‌بهاتر.

خیلی تعجب‌آور نیست که اصالت با قیمت بسیار سنگین همراه باشد. فداکارترین هنرمندان، ساعت‌ها، روزها، حتی گاهی سال‌های بی‌شماری را صرف یک تابلوی نقاشی می‌کنند و این کاملاً طبیعی و منطقی است که حاصل تلاش، اندیشه و بینشی که هنرمند طی ساله‌ای زیاد بدان دست‌یافته بهای سنگینی داشته باشد و ما این بهای سنگین را به حق دانسته و ارج می‌نهیم.

اما روند سنتی هنر سازی، هزینه‌های جانبی و خصوصاً عواملی چون واسطه‌ها دلیل اصلی آن است که هنر و به‌ویژه هنر اصیل هرگز در دسترس مصرف‌کنندگان با بودجه کم نیست.

اما اگر روند تولید اثر هنری کوتاه‌تر شود و بجای صرف زمان بیش از حد و متریال گران‌بها، توجه هنرمند معطوف به تفکر و طوفان ایده و خلاقیت‌هایی شود که در لحظه به ذهنش هجوم می‌آورند چه؟

 

مغز ما تربیت شده است که فکر کند هرچه زمان خلق چیزی بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر می‌شود و البته تا حد زیادی این تفکر منطقی است. اما اگر هر یک از نقاشی‌ها کاملاً اصیل، در نوع خود منحصربه‌فرد و بر خلاف هر چیز دیگری باشد که قبلاً دیده‌اید چه می‌شود؟

 
هنر زمینه ایست که به طور مداوم درحال‌توسعه است، نوع ادراک انسان از هنر در یک قرن پیش با آنچه ما امروزه از هنر درک می‌کنیم کاملاً متفاوت است، قرن‌هاست که بازار هنر تحت سلطهٔ سلایق اقشار خاصی است و بسیاری از تجارب بشری و ذائقه‌های هنری را از صحنه خارج می‌کند، و اغلب به روش‌هایی ظریف اما عمیق بر فرهنگ و تاریخ جوامع تأثیر می‌گذارد.
من برای اولین‌بار تصمیم گرفتم که پروژهٔ خود را تحت عنوان «همکاری مشترک نقاش و هوش مصنوعی در عصر دیجیتال» ایجاد کنم، حاصل، آثاری است که پیشروی شماست.


اکنون؛ هوش مصنوعی، ژانر جدیدی از هنر است که من آن را کاملاً بی‌طرفانه می‌بینم. به‌عنوان عضو کوچکی از جامعهٔ هنر این مرزوبوم مشتاقم در این راستا همگام با هنرمندان و فعالان عرصهٔ «هنر و فناوری» دنیا گام‌های مؤثرتری بردارم، و با کسب اجازه از بزرگان و اساتید عرصهٔ هنر مایلم مردم بجای برچسب قیمت، روی خود هنر متمرکز شوند. تصاویر تجسمی، اتمسفر حاکم بر آن، احساس جاری بر آن و در نتیجه زوایای روحی و شخصیتی هنرمند را بیشتر درک کنند، و هنر را از کالایی لوکس که تنها در اختیار ثروتمندان است به اقشار عمومی‌تری از جامعه