Subtitle text example

Title text example

Text after title text example

NFT (Non-Fungible Token) چیست؟

  •  
  • NFT یا توکن غیر قابل معاوضه نوعی خاص از توکن‌های رمزنگاری است که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، گونه‌ای از دارایی دیجیتال و سهام قابل معامله ی دیجیتالی ایجاد می‌کند که قابل تکثیر نیست، اگرچه استفاده از NFT ها در صنایع مختلف وجود دارد، بیشتر در حوزه‌ی هنر خصوصا کلیه هنر های دیجیتال. گیمینگ و کلکسیون دیجیتال استفاده می‌شوند و اولین بار روی بستر اتریوم ساخته شدند. البته همگام با رشد و تکامل ان اف تی ها پلتفرم های نوینی بر بستر شبکه های دیگری چون ziliqa. wax و پروتوکل BEP-721 شبکه باینانس اسمارت چین (BSC) هم روی کار امده و در حال رشد هستند. که بعدتر سعی میکنم از تجربه های کاربری در پلتفرم های شبکه های مختلف برای علاقه مندان به هنر رمزنگاری یا کریپتوآرت بنویسم ومزایا و معایب هر پلتفرم را با شما درمیان بگذارم.
  •  اغلب توکن‌های غیر قابل معاوضه به واحدهای کوچک‌تر تقسیم نمی‌شوند، یا کل یک اثر هنری دیجیتال را خریداری می‌کنید یا اصلا آن را نمی‌خرید،برخلاف توکن‌های قابل معاوضه قابل ترید، توکن‌های غیر قابل معاوضه در بازارهای خاصی خرید و فروش می‌شوند، با این توکن هنرمندان می‌‎توانند آثار دیجیتال خود را به‌طور مستقیم به مخاطبان و بدون نیاز به حراجی‌ها در سراسر دنیا بفروشند و از این طریق سهم بیشتری از سود حاصل از فروش را برای خود نگه دارند. همچنین توکن‌‎های غیر قابل معاوضه برای کسب درآمد از استعداد یا زمان یک فرد قابل استفاده هستند،برای مثال شخص می‌تواند از NFT در خبرنامه‌ها، پادکست‌ یا ویدیوها یا حتی کشت سود (ییلد فارمینگ ها) استفاده کند. 
  • توکن‌های قابل معاوضه (Fungible)، توکن‌هایی هستند که با هم قابل معامله شدن هستند و بهای آن‌ها ثابت می‌ماند. در حوزه‌ی رمزارز یک بیت کوین ارزشی معادل یک بیت کوین دیگر دارد و ارزش آن بدون توجه به صاحب یا تاریخچه‌اش ثابت است.اما قضیه در مورد توکن‌های غیر قابل معاوضه فرق می‌کند، قیمت یک توکن NFT با هر توکن مشابه آن متفاوت است. ویژگی‌های فردی یکتا بودن آن‌ها را تعیین می‌کند، بنابراین آن‌ها همچون سرمایه‌های دنیای واقعی مانند سنگ‌های قیمتی، آثار هنری یا کلکسیونی غیر قابل معاوضه هستند. برای درک بهتر مثالی میزنم. فرض کنید من بلیط نمایش شاه لیر را دارم و دوست من بلیط نمایش باغ آلبالوی چخوف را. هردوی ما یک بلیط تِاتر داریم ما این دو کاملا با هم متفاوتند و به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان قابل معاوضه نیستند در حالی که اگر قصد داشتیم دو اسکناس صد دلاری را معاوضه کنیم این اتفاق به سادگی میسر بود زیرا صد دلاری با صد دلاری دیگر ویژگی های یکسانی دارد و اصطلاحا مثلی یا قابل تعویض (fungible) هستند. 
  • چرا توکن‌های غیر قابل معاوضه مهم هستند؟ 
  • توکن‌های NFT پتانسیل این را دارند که یکی از اجزای کلیدی اقتصاد دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین باشند، این توکن‌ها می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند بازی‌های ویدئویی، تشخیص هویت دیجیتال، اعطای مجوز، اعطای گواهینامه یا هنرهای ناب و حتی اعطای کسری از مالکیت اشیا استفاده شوند. ذخیره‌سازی مالکیت و هویت داده روی بلاک‌چین باعث افزایش یکپارچگی داده و حریم شخصی می‌شود، همچنین انتقال آسان و مدیریت بدون نیاز به اعتماد این سرمایه‌ها می‌تواند باعث کاهش اصطکاک (کارمزد) در ترید و اقتصاد جهانی شود. پس از شناخت. ساخت و فروش ان اف تی ها به این نتیجه رسیدم که فضای NFT هنوز بسار نوین و نوپا است، و قطعا اصلاحات و پیشرفت های چشمگیری را به همراه خواهد داشت که می تواند آینده ی دنیای هنر و انتقال مالکیت اثر هنری را متحول کند. معتقدم میتوان این انتظار را داشت که کم کم NFT جای خود را در دنیای هنر های ناب بیش از پیش پیدا کرده و بیشتر به سمت جایگاه جدی در هنرهای دیجیتال . تولید محتوای اوریجینال. دیفای. طراحی گیم و وب و هویت دیجیتال پیش برود.به همین دلیل باید منتظر ظهور پلتفرم‌های جدید و پیشرفته تر در کنار پروژه‌های فعلی NFT در 2022 باشیم.
  • یاسمن شریف زاده