NFT

NFT

 NFT یا توکن غیرقابل‌معاوضه نوعی خاص از توکن‌های رمزنگاری است که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، گونه‌ای از دارایی دیجیتال و سهام قابل‌معاملهٔ دیجیتالی ایجاد می‌کند که قابل‌تکثیر نیست، اگرچه استفاده از NFTها در صنایع مختلف وجود دارد، بیشتر در حوزهٔ هنر خصوصاً کلیه هنرهای دیجیتال. گیمینگ و کلکسیون دیجیتال استفاده می‌شوند و اولین‌بار روی بستر اتریوم ساخته شدند. البته همگام با رشد و تکامل ان اف تی‌ها پلتفرم‌های نوینی بر بستر شبکه‌های دیگری چون ziliqa. wax و پروتکل BEP-721 شبکه باینانس اسمارت چین (BSC) هم روی کار آمده و درحال‌رشد هستند که بعدتر سعی می‌کنم از تجربه‌های کاربری در پلتفرم‌های شبکه‌های مختلف برای علاقه‌مندان به هنر رمزنگاری یا کریپتو آرت بنویسم و مزایا و معایب هر پلتفرم را با شما در میان بگذارم.

   اغلب توکن‌های غیرقابل‌معاوضه به واحدهای کوچک‌تر تقسیم نمی‌شوند، یا کل یک اثر هنری دیجیتال را خریداری می‌کنید یا اصلاً آن را نمی‌خرید، برخلاف توکن‌های قابل‌معاوضه قابل‌ترید، توکن‌های غیرقابل‌معاوضه در بازارهای خاصی خریدوفروش می‌شوند، با این توکن هنرمندان می‌‎توانند آثار دیجیتال خود را به طور مستقیم به مخاطبان و بدون نیاز به حراجی‌ها در سراسر دنیا بفروشند و از این طریق سهم بیشتری از سود حاصل از فروش را برای خود نگه دارند. همچنین توکن‌‎های غیرقابل‌معاوضه برای کسب درآمد از استعداد یا زمان یک فرد قابل‌استفاده هستند، برای مثال شخص می‌تواند از NFT در خبرنامه‌ها، پادکست یا ویدئوها یا حتی کشت سود (ییلد فارمینگ ها) استفاده کند. 

توکن‌های قابل‌معاوضه (Fungible)، توکن‌هایی هستند که با هم قابل‌معامله شدن هستند و بهای آن‌ها ثابت می‌ماند. در حوزهٔ رمزارز یک بیت‌کوین ارزشی معادل یک بیت‌کوین دیگر دارد و ارزش آن بدون توجه به صاحب یا تاریخچه‌اش ثابت است. اما قضیه در مورد توکن‌های غیرقابل‌معاوضه فرق می‌کند، قیمت یک توکن NFT با هر توکن مشابه آن متفاوت است. ویژگی‌های فردی یکتا بودن آن‌ها را تعیین می‌کند، بنابراین آن‌ها همچون سرمایه‌های دنیای واقعی مانند سنگ‌های قیمتی، آثار هنری یا کلکسیونی غیرقابل‌معاوضه هستند. برای درک بهتر مثالی می‌زنم. فرض کنید من بلیط نمایش شاه لیر را دارم و دوست من بلیط نمایش باغ آلبالوی چخوف را. هر دوی ما یک بلیط تئاتر داریم ما این دو کاملاً با هم متفاوت‌اند و به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردشان قابل‌معاوضه نیستند درحالی‌که اگر قصد داشتیم دو اسکناس صد دلاری را معاوضه کنیم این اتفاق به‌سادگی میسر بود زیرا صد دلاری با صد دلاری دیگر ویژگی‌های یکسانی دارد و اصطلاحاً مثلی یا قابل‌تعویض (fungible) هستند.

چرا توکن‌های غیرقابل‌معاوضه مهم هستند؟ 

توکن‌های  NFT پتانسیل این را دارند که یکی از اجزای کلیدی اقتصاد دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین باشند، این توکن‌ها می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند بازی‌های ویدئویی، تشخیص هویت دیجیتال، اعطای مجوز، اعطای گواهینامه یا هنرهای ناب و حتی اعطای کسری از مالکیت اشیا استفاده شوند. ذخیره‌سازی مالکیت و هویت داده روی بلاک‌چین باعث افزایش یکپارچگی داده و حریم شخصی می‌شود، همچنین انتقال آسان و مدیریت بدون نیاز به اعتماد این سرمایه‌ها می‌تواند باعث کاهش اصطکاک (کارمزد) در ترید و اقتصاد جهانی شود. پس از شناخت. ساخت و فروش ان اف تی‌ها به این نتیجه رسیدم که فضای NFT هنوز به سار نوین و نوپا است، و قطعاً اصلاحات و پیشرفت‌های چشمگیری را به همراه خواهد داشت که می‌تواند آیندهٔ دنیای هنر و انتقال مالکیت اثر هنری را متحول کند. معتقدم می‌توان این انتظار را داشت که کم‌کم NFT جای خود را در دنیای هنرهای ناب بیش‌ازپیش پیدا کرده و بیشتر به سمت جایگاه جدی در هنرهای دیجیتال. تولید محتوای اورجینال. دیفای. طراحی گیم و وب و هویت دیجیتال پیش برود. به همین دلیل باید منتظر ظهور پلتفرم‌های جدید و پیشرفته‌تر در کنار پروژه‌های فعلی NFT در 2022 باشیم.

یاسمن شریف‌زاده