مقالات

درباره AIArt

درباره AIArt - هنر هوش مصنوعی

هدف من از کار روی پروژه ی تولید اثار هنری با استفاده از هوش مصنوعی، دموکراتیک کردن هنر است، اثر هنری کالای ارزشمندی ست که نایاب بودن و غیر تکراری بودن باعث گرانبها بودن آن شده است، که البته بخش زیادی از این قیمت گران نصیب هنرمند نمیشود و اغلب واسطه های فروش هستند که ازان سود میبرند، این پروژه در واقع همکاری هنرمند با انجین های هوش مصنوعی ست که اجازه می دهد افراد بیشتری بتوانند صاحب آثار تک ادیشن و اوریجینال شوند. چرا که هنرمند دیتاهای اولیه ی خود را با خلاقیت ماشینی هوش مصنوعی ترکیب میکند و موفق به خلق اثار منحصر به فردی می شود که برای جیب قشر متوسط هم مقرون به صرفه ست.
در اکتبر ۲۰۱۸، اثر پرتره ای بنام Edmond de Belamy به عنوان نخستین پرتره ی تولید شدن توسط همکاری مشترک هوش مصنوعی و هنرمندی بنام Obvious بنام در یک حراج عمومی به مبلغ 432,500 دلار فروخته شد، از آن زمان به بعد فناوری هوش مصنوعی پیشرفت های بیشتری کرده و قادر است هنرمند را در تولید آثاری با وضوح بالاتر، زیبایی بیشتر و ظرفیت های گسترده تر یاری کند. اثاری که با هزینه ی پایین تر به دست مخاطبین برسد.
این پروژه نخستین بار در دانشگاه کمبریج توسط گروهی از هنردوستانِ باهوش فناوری، و هنرمندانی که در عین خلق هنر مستعدِ علوم کامپیوتر و مشتاق به هوش مصنوعی و مکانیزم ماشین های یادگیری عمیق بودند شروع شد و به موفقیت های چشمگیری دست یافت که البته هنوز در حکم یک نوزاد نوپا است.
ایدئولوژی آنها این بود که به جای اختصاص ساعت ها کار بر روی هر تابلو ، ماه ها تلاش سختی را صرف ایجاد و تنظیم وضعیت شبکه عصبی هنر کنند و سیستم یادگیری عمیق و درحال توسعه ای را ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *