درباره AIArt – هنر هوش مصنوعی

هدف من از کار روی پروژهٔ تولید آثار هنری با استفاده از هوش مصنوعی، دموکراتیک کردن هنر است، اثر هنری کالای ارزشمندی است که نایاب بودن و غیرتکراری بودن باعث گران‌بها بودن آن شده است که البته بخش زیادی از این قیمت گران نصیب هنرمند نمی‌شود و اغلب واسطه‌های فروش هستند که از آن سود می‌برند، این پروژه در واقع همکاری هنرمند با انجین‌های هوش مصنوعی است که اجازه می‌دهد افراد بیشتری بتوانند صاحب آثار تک ادیشن و اورجینال شوند. چرا که هنرمند دیتاهای اولیهٔ خود را با خلاقیت ماشینی هوش مصنوعی ترکیب می‌کند و موفق به خلق آثار منحصربه‌فردی می‌شود که برای جیب قشر متوسط هم مقرون‌به‌صرفه ست.
در اکتبر ۲۰۱۸، اثر پرتره‌ای بنام Edmond de Belamy به‌عنوان نخستین پرترهٔ تولیدشدن توسط همکاری مشترک هوش مصنوعی و هنرمندی بنام Obvious بنام در یک حراج عمومی به مبلغ 432,500 دلار فروخته شد، از آن زمان به بعد فناوری هوش مصنوعی پیشرفت‌های بیشتری کرده و قادر است هنرمند را در تولید آثاری با وضوح بالاتر، زیبایی بیشتر و ظرفیت‌های گسترده‌تر یاری کند. آثاری که با هزینهٔ پایین‌تر به دست مخاطبین برسد.
این پروژه نخستین‌بار در دانشگاه کمبریج توسط گروهی از هنردوستانِ باهوش فناوری، و هنرمندانی که در عین خلق هنر مستعدِ علوم کامپیوتر و مشتاق به هوش مصنوعی و مکانیزم ماشین‌های یادگیری عمیق بودند شروع شد و به موفقیت‌های چشمگیری دست‌یافت که البته هنوز در حکم یک نوزاد نوپا است.
ایدئولوژی آنها این بود که به‌جای اختصاص ساعت‌ها کار بر روی هر تابلو، ماه‌ها تلاش سختی را صرف ایجاد و تنظیم وضعیت شبکه عصبی هنر کنند و سیستم یادگیری عمیق و درحال‌توسعه‌ای را ایجاد کنند.